Dotaz:
Moje maminka vlastní byt v bytovém domě a jeden z hlavních spoluvlastníků (má asi čtyři byty) neustále sabotuje všechno, co se má v domě udělat. Předsedou (na výbor už dávno rezignovali) je zřejmě definitivně poslední člověk, který je, nebo spíš donedávna byl, ochoten podstupovat neustálé útoky ze strany zmíněného potížisty. Lze celkem oprávněně předpokládat, že v okamžiku, kdy funkci položí, se nenajde nikdo další, který by se předsednictví ujal. Mohli byste mě prosím odkázat na příslušné paragrafy, které se týkají situace, kdy není/nechce být nikdo ve vedení SVJ?
Odpověď:
K popsané situaci, kdy není k dispozici žádný kandidát na funkci předsedy či členů výboru, bohužel v praxi dochází poměrně často. A existuje několik způsobů jak z této nežádoucí situace ven.
První z nich je zvýšení motivace členů společenství, případně i třetích osob (zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, dále jen „občanský zákoník“ umožňuje kandidaturu i osob mimo okruh členů společenství) k výkonu funkce, a to jak finanční (zvýšení odměny za výkon funkce), tak i časová (zkrácení délky funkčního období např. až na 1 rok).
Pokud se žádný kandidát ani po zlepšení podmínek výkonu funkce nenajde, je vhodné uvažovat o angažování „profesionálního předsedy společenství“, tedy přenechání obsazení výboru společnostem, jež se správou nemovitostí dlouhodobě zabývají. Je ovšem zapotřebí, aby stanovy společenství obsazení statutárního orgánu třetími osobami umožňovaly, tedy aby požadavkem na způsobilost být členem statutárního orgánu nebylo ve stanovách určeno členství ve společenství.
Krajním řešením je angažování soudu a jmenování předsedy společenství soudem, a to dle ust. § 165 odst. 1 občanského zákoníku. Soud jej jmenuje na návrh toho, kdo osvědčí právní zájem. Tedy každý, kdo osvědčí právní zájem, pak může navrhnout, aby předsedu společenství jmenoval soud, přičemž soud jej jmenuje na dobu, než bude nový předseda společenství povolán postupem určeným ve stanovách. V případě společenství vlastníků jednotek lze právní zájem předpokládat zejména u členů jiných volených orgánů (např. kontrolní komise) či samotných členů společenství vlastníků (vlastníků jednotek v domě). Právní zájem mohou osvědčit i jiné osoby, např. věřitelé, zaměstnanci, správce (na základě mandátní či příkazní smlouvy) atd. V případě, že soudu není navržena žádná konkrétní osoba, která má být jmenována předsedou společenství, soud jmenuje společenství opatrovníka, a to dokud není zvolen statutární orgán. Soud může jmenovat opatrovníka i bez návrhu kdykoli se při své činnosti dozví, že statutární orgán není dostatečně obsazen. Zvolením nového předsedy společenství funkce opatrovníka zaniká.