Dotaz:
Může na schůzi shromáždění SVJ přijít zástupce firmy, například dodavatel servisních služeb, nepozván, a přednést svůj příspěvek? A jak na tuto skutečnost nahlížet, je-li tento dodavatel jako firma, jako osoba spoluvlastníkem a členem SVJ?
Odpověď:
V minulosti jsem již řešila obdobné dotazy ohledně účasti veřejnosti na zasedání shromáždění. Podle mého názoru je zde nutné dělit osoby (ať již fyzické, či právnické) na ty, jež mají právo účastnit se zasedání, typicky členové společenství, členové volených orgánů společenství, správce apod., a ty, jež nemají takovou vazbu na společenství. Je totiž třeba si uvědomit, že se pohybujeme v oblasti soukromého práva, kde shromáždění společenství vlastníků představuje v souladu s ust. § 1205 NOZ, nejvyšší orgán společenství vlastníků. Je orgánem kolektivním a tvoří jej všichni vlastníci jednotek. Prostřednictvím shromáždění pak dochází k realizaci vůle členů společenství ve formě přijatých rozhodnutí.
Co se týče přítomnosti jiné osoby než vlastníka na schůzi shromáždění, občanský zákoník neobsahuje výslovné ustanovení, které by omezovalo okruh osob přítomných na této schůzi, účast třetích osob na schůzi shromáždění je proto v zásadě možná. Ostatně v praxi by taková limitace ani nebyla žádoucí, jelikož pak by se schůze shromáždění nemohl účastnit ani notář či správce. Na druhou stranu nelze v žádném případě věc uzavřít tak, že zasedání je veřejné a že se ho může zúčastnit skutečně kdokoli. Mám za to, že veřejnost, čímž míním osoby bez vazby na některého z vlastníků jednotek nebo osoby přítomné na žádost společenství, nemá právo se zasedání shromáždění účastnit právě s ohledem na skutečnost, že shromáždění představuje vrcholný orgán společenství vlastníků jakožto soukromoprávního subjektu, v rámci kterého jsou řešeny interní záležitosti fungování tohoto společenství, tedy otázky, které obecně nejsou veřejnosti přístupné. S přítomností takové osoby (veřejnosti) na schůzi shromáždění by tak podle mého názoru museli souhlasit všichni přítomní členové. Z tohoto pohledu tedy schůze shromáždění není veřejná, resp. veřejnost není oprávněna se schůze účastnit.
Pokud ovšem příspěvek přednesl vlastník jednotky, tedy člen společenství, nelze uvedené jednání označit jako v rozporu se zákonem. V případě účasti jednoho ze spoluvlastníků na zasedání shromáždění je ovšem nutné řešit, zda byl určen jako jejich společný zástupce dle ust. § 1185 odst. 2 občanského zákoníku či nikoli, na druhou stranu pouhá účast a přednesení příspěvku v rámci zasedání shromáždění uvedenému nebrání.