Dotaz:
Jak postupovat při vyúčtování služeb v případě, že jeden z vlastníků neumožnil odečet studené vody (vodné a stočné)? Ve všech předpisech se řeší pouze topení a dodávka teplé vody.
Je možné dát do směrnice SVJ, že v tomto případě všichni vlastníci, kteří umožnili odečet hradí podle odečtu a vlastník, který odečet neumožnil hradí rozdíl mezi součty vodoměrů a vodoměrem dodavatele?
Odpověď:
Dodávka vody a odvádění odpadních vod patří mezi služby související s užíváním bytu – dle ust. § 3 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“).
Z ust. § 5 odst. 1 zákona dále plyne, že o způsobu rozúčtování nákladů na služby rozhoduje SVJ. Způsob rozúčtování nákladů na služby by tak měl být upraven ve stanovách SVJ.
V prvé řadě tedy doporučuji zkontrolovat stanovy, zda neurčují způsob rozúčtování nákladů na služby pro případ, že některý z vlastníků odečet hodnot z podružného vodoměru neumožní.
Pokud SVJ způsob rozúčtování nákladů na služby pro takový případ neurčilo, je třeba vyjít ze zákonné úpravy.
Dle ust. § 5 odst. 2 písm. a) zákona pak platí, že náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod se rozúčtují v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena jejich instalace ve všech jednotkách, pak se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod rozúčtují podle tzv. směrných čísel roční potřeby vody – tj. dle hodnot uvedených v příloze č. 12 k vyhlášce Ministerstva zemědělství č. 428/2001 Sb.
Dle tohoto dokumentu je směrným číslem roční potřeby vody pro jednu osobu v bytě s tekoucí teplou vodou (teplá voda na kohoutku) 35 m3, přičemž tato hodnota je součtem spotřeby studené a teplé vody.
Analogicky lze dle mého názoru postupovat i v případě, že vlastník jednotky odmítá odečet z podružného měřidla umožnit.
Množství skutečně spotřebované studené vody v dané jednotce lze teoreticky stanovit z rozdílu celkového množství spotřebované vody v domě a součtu hodnot naměřených na podružných vodoměrech. To však pouze za podmínky, že ve všech ostatních jednotkách bytového domu se podařilo naměřené hodnoty řádně odečíst. V jiném případě by tímto způsobem postupovat nešlo.
Do budoucna bude určitě lepší v rámci SVJ stanovit konkrétní pravidla, dle kterých se bude v obdobných případech postupovat. Tato pravidla mohou být obsažena ve vnitřní směrnici SVJ. Její vydání by však měly předvídat stanovy.