dnes je 28.3.2024

Input:

Převádění bytů do osobního vlastnictví

18.9.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.6.1
Převádění bytů do osobního vlastnictví

Mgr. Kateřina Horáková

Pro určení povinnosti bytového družstva převést jednotku (byt nebo nebytový prostor) svému členovi je rozhodující doba podání žádosti o převod, historie pořízení budovy a splnění dalších podmínek vyžadovaných právními předpisy.

Převody "povinné"

Družstvo bylo povinno převést byt nebo nebytový prostor do vlastnictví člena, pokud byly splněny současně všechny následující podmínky:

  1. člen vyzval družstvo k převodu bytu nebo nebytového prostoru do 28. 7. 1992 na základě zákona č. 42/1992 Sb., o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech (transformačního zákona), nebo do 30. 6. 1995 na základě zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů ("ZOVB"). Zákon pro tuto žádost nevyžadoval písemnou formu, její dodržení bylo ale žádoucí pro pozdější prokázání nároku člena;
  2. žádající člen byl fyzickou osobou;
  3. člen byl nájemcem bytu nebo byl nájemcem nebytového prostoru a na pořízení nebytového prostoru se podílel svým členským podílem;
  4. na výstavbu budovy, v němž se nacházel byt nebo nebytový prostor, byla poskytnuta finanční, úvěrová nebo jiná pomoc podle zvláštních předpisů (tato pomoc se týkala především stavebních bytových družstev – SBD), nebo se jednalo o převod v budově ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví družstev označovaných podle dřívějších předpisů jako lidová bytová družstva (LBD);
  5. člen splnil své závazky vůči družstvu (zejména splatil příslušnou část nesplaceného úvěru na výstavbu nebo nesplacených úvěrů na investice a splatil případné nedoplatky nájemného).

Smlouva o převodu jednotky (bytu nebo nebytového prostoru) měla být uzavřena do 31. 12. 1995. Zákon však umožňoval, aby se družstvo se členem dohodlo i jinak. Nezřídka se uzavíraly dohody o odložení převodu jednotky až po splnění určité podmínky, např. po splacení celého investičního úvěru družstvem, nebo po uplynutí dohodnuté lhůty. Některé tyto dohody jsou stále účinné a nároky z nich vzniklé nezanikají ani po změně právních předpisů, která nastala k 1. 1. 2014. Nároky přecházejí na právní nástupce původních členů.

Výše uvedené převody jednotek se realizovaly bezúplatně. Poněkud složitější je otázka úplatnosti nebo bezúplatnosti převodu příslušného spoluvlastnického podílu na pozemku, tu však nyní ponecháme stranou.

Převody "dobrovolné"

Ve všech ostatních případech, tj. pokud nebyly splněny shora uvedené podmínky, mohlo a může bytové družstvo převést byt nebo nebytový prostor do vlastnictví člena, který se na jeho pořízení podílel svým vkladem, na základě dobrovolného rozhodnutí. To platí pro všechny typy družstev, zejména pro tzv. privatizační družstva, jichž se povinné převody vůbec netýkaly. Obdobně SBD a LBD mohou převádět dobrovolně byty do vlastnictví členů, kteří včas nepodali žádost, a nevznikl jim nárok na převod ze zákona.

O tom, že mají členové družstva nárok na převod bytu nebo nebytového prostoru do vlastnictví, rozhoduje příslušný orgán družstva. V některých družstvech je

Nahrávám...
Nahrávám...