Dotaz:
Jsem členem výboru SVJ a ze zdravotních důvodů bych potřeboval funkci ukončit ještě před skončením volebního období. Zatím jsem jen poslal dopis předsedovi výboru o mém ukončení. Jak mám postupovat? Jak provést změnu/výmaz v registru SVJ - na jakém tiskopise - a kolik je poplatek? Je možné, aby ve výboru zůstali jen 2 členové. když podle stanov jsou psané 3?
Odpověď:
Popsanou situaci chápu, nicméně je dobré si uvědomit, že funkce členů výboru zaniká teprve uplynutím dvou měsíců ode dne, kdy bylo odstoupení doručeno společenství vlastníků, pokud stanovy společenství vlastníků neobsahují jinou úpravu odstoupení, zejména nestanoví-li kratší lhůtu, v níž dochází k zániku funkce (ust. § 160 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v platném znění (dále jen „občanský zákoník“). Jinými slovy funkce člena výboru nezaniká dnem, kdy vůči společenství vlastníků prohlásí, že odstupuje, ale až uplynutím uvedené lhůty (příp. lhůty upravené stanovami), z čehož vyplývá, že do uplynutí zmíněné lhůty musí nadále řádně vykonávat svou funkci. V mezičase by v ideálním případě mělo být svoláno k zasedání shromáždění a měl by na něm být zvolen nový člen výboru tak, aby statutární orgán zůstal řádně obsazen. Pokud by nebyl žádný dobrovolník na tuto funkci, bylo by vhodné zvážit finanční motivaci (zvýšení odměny za výkon funkce) či zkrácení funkčního období (aby výkon funkce nezatěžoval po dobu několika let, ale třeba jen jednoho či dvou let), případně i změnu stanov tak, že tyto určí, že statutárním orgánem společenství vlastníků je pouze jedna osoba - předseda společenství vlastníků.
Co se týče dalšího postupu, návrh na zápis do veřejného rejstříku, tedy i rejstříku společenství vlastníků jednotek, lze podat pouze na formuláři. Konkrétní podobu formuláře upravuje nařízení vlády č. 351/2013 Sb., kterým se určuje výše úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky, určuje odměna likvidátora, likvidačního správce a člena orgánu právnické osoby jmenovaného soudem a upravují některé otázky Obchodního věstníku, veřejných rejstříků právnických a fyzických osob a evidence svěřenských fondů a evidence údajů o skutečných majitelích, ve znění pozdějších předpisů, podle jehož ust. § 17 platí, že v případě, že změnu nebo výmaz zápisu ve veřejném rejstříku provádí soud, musí být návrh na zápis, změnu nebo výmaz zápisu ve veřejném rejstříku, podán výlučně prostřednictvím elektronicky vyplněného formuláře na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Tento formulář je označován jako tzv. inteligentní formulář. Z ustanovení § 17 výše citovaného nařízení vlády dále vyplývá, že vyplněný formulář lze příslušnému rejstříkovému soudu zaslat jak v elektronické, tak i v listinné podobě. Vzhledem k tomu, že návrh musí být opatřen úředně ověřeným podpisem navrhovatele, pokud nevlastníte podpis elektronický, lze doporučit jeho podání v listinné podobě.
Konkrétní postup pro tento případ pak bude následující - po vyplnění inteligentního formuláře, který je dostupný prostřednictvím internetové stránky https://or.justice.cz/ias/ui/podani, a je sám o sobě dostatečně návodný, jeho vyplnění by tedy nemělo činit zvláštní potíže, vygenerujete podání, které bude mít podobu PDF souboru, tento soubor vytisknete, opatříte ověřeným podpisem, opatříte jej kolkovou známkou (soudní poplatek činí 2.000,- Kč), doplníte patřičnými přílohami (oznámení o odstoupení z funkce, včetně dokladu o doručení – podací lístek a např. vygenerovaná informace o doručení ze stránek České pošty – Sledování zásilek) a osobně nebo poštou podáte u příslušného rejstříkového soudu.
Závěrem dodávám, že ta skutečnost, že současně nebude jako člen výboru zapisována jiná osoba, nemá vliv na proveditelnost výmazu, tedy rejstříkový soud by měl dle návrhu výmaz bez dalšího provést, může ovšem následně společenství vlastníků vyzvat k doobsazení výboru, resp. zápisu nového člena.