Dotaz:
Pokud SVJ nemá ve stanovách uvedeno žádné omezení kouření ve společných prostorách domu, může se v domě kouřit anebo to zakazuje nějaký předpis v zákonech a vyhláškách ČR? Rozumí se společnými prostorami i oplocené parkoviště před domem, které se nachází na pozemku vlastněném všemi vlastníky našeho SVJ? Pokud to není v zákonech zakázáno a bylo by navrženo na shromáždění zařazeným bodem programu toto omezení do stanov vložit, jaké procento vlastníků musí souhlasit? A obráceně, pokud to je ve vyhláškách ČR omezeno, připouští vyhlášky možnost ve společných prostorách kouření povolit a jak by se pak hlasovala tato alternativa? Protože se výšeuvedené možné úpravy stanov dotýkají každého vlastníka, avizuje to dle výboru potřebu 100% souhlasu. Je tato úvaha správná?
Odpověď:
Kouření ve společných částech bytového domu žádný zákon výslovně nezakazuje. Zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů, ve svém § 8 sice vyjmenovává prostory, ve kterých je kouření zakázáno, prostory bytového domu sem však nepatří.
SVJ může zakázat kouření ve společných částech bytového domu ve stanovách nebo v domovním řádu.
Shromáždění může v konkrétní věci rozhodovat, pokud to vyplývá ze zákona či ze stanov, případně pokud si danou otázku k rozhodnutí vyhradí.
Pokud stanovy neurčí jinak, bude se kvorum potřebné k přijetí usnesení shromáždění řídit zákonem.
Dle ust. § 1206 odst. 2 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů) platí, že shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.
I pokud by ze stanov vyplývalo kvorum vyšší než zákonné, souhlas 100 % vlastníků jednotek by neměl být potřebný. Shromáždění by rozhodovalo buď o změně stanov nebo o úpravě pravidel pro užívání společných částí.
Pokud SVJ o zákazu kouření nerozhodne, obecně platí, že v domě kouřit lze. I v takovém případě je však nutné respektovat pravidla stanovená zejména občanským zákoníkem.
Dle ust. § 1175 odst. 1 občanského zákoníku má vlastník jednotky právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.
Dále je třeba upozornit na to, že cigaretový kouř a s ním související zápach může představovat imise obtěžující ostatní obyvatele domu. A to i tehdy, pokud ke kouření dochází uvnitř bytové jednotky, nikoliv ve společných částech domu.
Dle ust. § 1013 odst. 1 občanského zákoníku pak platí, že vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Citované ustanovení lze analogicky použít i pro podmínky bytového domu.
Vlastník rušený imisemi jiného vlastníka se může obrátit na soud se žalobou, kterou se bude domáhat uložení povinnosti zdržet se závadného jednání.
Pokud jde o oplocené parkoviště, záleží na prohlášení vlastníka, které společné části vymezuje. Domnívám se, že se o společnou část jednat bude, jelikož dle ust. § 1160 odst. 1 občanského zákoníku jsou společné alespoň ty části nemovité věci, které podle své povahy mají sloužit vlastníkům jednotek společně. Dle ust. § 4 nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, může být společnými částmi nemovité věci vedle pozemku, na němž je dům postaven, také pozemek funkčně související s provozem a správou domu a s užíváním jednotek, na němž jsou zejména zpevněné plochy, předzahrádky, parkovací plochy, dvory nebo na němž jsou umístěny drobné stavby, zejména čistička odpadních vod, septik, trafostanice, domovní kotelna a další stavby, které jsou nezbytné k zajištění provozu a správy domu.
Pokud by tedy SVJ rozhodlo tak, že kouření je ve všech společných částech zakázáno, a z prohlášení by současně vyplývalo, že oplocené parkoviště patří mezi společné části, tento zákaz by se vztahoval i na něj.