Dotaz:
SVJ vyplácí vlastníkům podíl z nájmu za vysílání internetu z našeho domu v průměrné výši cca 600 Kč/rok a zasílá vlastníkům potvrzení jejich konkrétní částky, které je pak možné použít jako přílohu jejich přiznání daně z příjmu. Protože se jedná o velice malou částku, zajímalo by mě, kdy toto potvrzení je nutné do přiznání daně z příjmů obecně zahrnout.
Konkrétně by mě zajímalo, jak je to u člena výboru, který je v jediném zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou, a protože od SVJ dostává ještě potvrzení o příjmu odměn za funkci člena výboru, zpracovává si daňové přiznání samostatně. Žádné další příjmy pak již nemá a je jediným vlastníkem bytové jednotky. Musí tento příjem do přiznání zahrnout? Dočetl jsem se v odpovědích v archivu dotazů k této tématice, že pokud mu přiznání zpracovává zaměstnavatel, tak že se tam tyto příjmy do částky 6000,- Kč/rok neuvádějí a chtěl bych vědět, zda skutečnost, kdo přiznání zpracovává, má na uvedení těchto příjmů v daňovém přiznání vliv.
Odpověď:
Podmínky pro vznik povinnosti podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou vymezeny v § 38g zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). Pokud jednotlivé případy vezmeme postupně a začneme zaměstnancem, tedy poplatníkem s příjmy podle § 6 ZDP, potom platí, že pokud má poplatník příjmy pouze od jednoho nebo postupně od více plátců (zaměstnavatelů) a u všech těchto plátců učinil prohlášení k dani, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč, potom nemá povinnost podat daňové přiznání. Uváděné příjmy z nájmu za vysílání internetu ve výši 600 Kč, což předpokládám budou příjmy podle § 9 ZDP, tak hraniční částky 6 000 Kč nedosáhnou a samy o sobě nepovedou k povinnosti podat daňové přiznání. Otázkou je, jak tuto situaci změní příjmy z odměn za funkci člena výboru. Pokud se jedná o příjmy, které splňují podmínky § 6 odst. 4 ZDP a jsou tedy zdaněny srážkou daně podle § 36 ZDP, ani tyto příjmy by nevedly k povinnosti podat daňové přiznání, protože poplatník má příjmy od jednoho zaměstnavatele a kromě toho příjmy zdaněné srážkou podle § 36 ZDP (odměna za výkon funkce) a další příjmy do 6 000 Kč ročně (600 Kč za internet). Příjem z nájmu tak zůstane prakticky nezdaněn. Takový poplatník má možnost požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh.
Pokud jsou ovšem tyto příjmy z odměn člena výboru vyšší než 3 000 Kč měsíčně a tedy nesplňují podmínku § 6 odst. 4 ZDP (a není možné uplatnit srážkovou daň), potom poplatníkovi vzniká povinnost podat daňové přiznání z titulu souběhu dvou příjmů ze závislé činnosti a zpracovat si daňové přiznání musí sám, jak uvádíte v dotaze, a do tohoto přiznání bude zahrnuta i částka související s vysíláním internetu. V tomto případě tak bude příjem za vysílání zdaněn jako součást celkového základu daně.
Doplňme i další možné varianty, pokud by se jednalo o vlastníka, který nemá žádné zdanitelné příjmy, např. starobní důchodce, potom má povinnost podat daňové přiznání poplatník, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Uvedený příjem tak k povinnosti podat daňové přiznání nepovede a příjem zůstane nezdaněn.
Pokud se jedná o poplatníka, který již dosáhl příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 nebo z pronájmu podle § 9 ZDP, potom tento příjem zahrne do svého celkového základu daně a podle jeho výše také zdaní ve svém daňovém přiznání.
Abychom tedy závěrem odpověděli konkrétně na položený dotaz, pokud vlastníkovi vzniká povinnost podat daňové přiznání z titulu souběhu dvou příjmů ze závislé činnosti (zaměstnanecký poměr a výkon funkce člena výboru), do tohoto daňového přiznání je povinen uvést i příjem z nájmu za vysílání internetu, a to bez ohledu na jeho výši. Částka 6 tis. Kč je relevantní pouze pro případy zaměstnanců s příjmy od jednoho zaměstnavatele, který nemá povinnost podat daňové přiznání.