dnes je 26.4.2024

Input:

Povinnost manželů zmocnit společného zástupce

26.1.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.6.3.1
Povinnost manželů zmocnit společného zástupce

JUDr. Jiří Čáp

Manželé, kteří mají jednotku ve společném jmění (shodně jako spoluvlastníci jednotky), jsou vždy povinni zmocnit společného zástupce k uplatňování svých práv vůči osobě odpovědné za správu domu a pozemku (tj. vůči SVJ nebo vůči správci v případě, kdy SVJ nevzniklo), jak je tato povinnost stanovena v § 1185 odst. 2 NOZ.

Institut společného zástupce podle tohoto zákonného ustanovení je sice novým institutem, avšak v případě spoluvlastníků jednotky bylo i přede dnem nabytí účinnosti NOZ (tj. před 1. 1. 2014) zřejmé, že spoluvlastníci jednotky rozhodnou o udělení plné moci pro zastupování na shromáždění (zpravidla jednomu ze spoluvlastníků). Velikost společného hlasu nebylo možné dělit mezi jednotlivé spoluvlastníky (shodně jako podle současné právní úpravy v NOZ je velikost hlasu spoluvlastníků jednotky nedělitelná).

Naproti tomu, v případě manželů majících jednotku ve společném jmění, se za účinnosti zákona o vlastnictví bytů (ZOVB) použila ustanovení občanského zákoníku o společném jmění manželů, zahrnující mimo jiné také ustanovení o tom, že správu společného jmění v obvyklých (běžných) záležitostech vykonává kterýkoliv z manželů. Vzhledem k tomu, že v ZOVB nebylo zahrnuto žádné zvláštní ustanovení, mohl oba manžele, mající jednotku ve společném jmění, zastupovat na shromáždění kterýkoliv z těchto manželů, aniž by k tomu potřeboval zmocnění druhého z manželů.

V současné právní úpravě bytového spoluvlastnictví v NOZ je v ustanovení § 1185 odst. 2 v případě manželů majících jednotku ve společném jmění zcela nově (oproti předchozí úpravě v ZOVB) stanovena povinnost zmocnit

Nahrávám...
Nahrávám...